Održana svečana sjednica Općinskog vijeća Čađavice: U fokusu razvojni projekti, zajedništvo i ulaganja u mlade

Povodom Dana općine Čađavica i blagdana sv. Petra apostola u čađavačkom mjesnom domu danas (petak) je održana svečana sjednica Općinskog vijeća Općine Čađavica.

Uz predsjednika Općinskog vijeća Ivicu Bosaka, načelnika Stjepana Novoselca, vijećnike i brojne uzvanike, sjednici su nazočili saborski zastupnik, predsjednik saborskog Odbora za ratne veterane i predsjednik HVIDR-e RH Josip Đakić, saborska zastupnica Vesna Bedeković, župan Virovitičko-podravske županije Igor Andrović i njegov zamjenik Marijo Klement, županijski pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo i poljoprivredu Bojan Mijok, gradonačelnik Grada Slatine Tomo Tomić, načelnik Policijske postaje Slatina i izaslanik načelnika Policijske uprave virovitičko-podravske Miroslav Babić, načelnici susjednih općina, te direktori, ravnatelji i ostali predstavnici općinskih, gradskih i županijskih institucija, gospodarstvenici, te predstavnici udruga i klubova.

Nakon izvođenja državne himne u izvedbi mlade talentirane Čađavčanke Klare Bučanac i minute šutnje za poginule, nestale i preminule hrvatske branitelje, okupljenima se obratio predsjednik Općinskog vijeća Ivica Bosak.

Istaknuo je kako novo mandatno razdoblje donosi nove prilike, ali i odgovornost da se zajedničkim radom nastavi razvoj općine.

Pred nama su novi izazovi, ali i brojne mogućnosti koje možemo ostvariti samo zajedničkim radom, međusobnim poštovanjem i otvorenim dijalogom. Zato s optimizmom gledamo prema 2026. godini i projektima koji će dodatno unaprijediti kvalitetu života naših građana – istaknuo je Bosak te posebno naglasio važnost nastavka izgradnje kanalizacijske mreže, jednog od najvećih infrastrukturnih projekata u povijesti općine, koji je nazvao simbolom zajedništva i kontinuiteta razvoja. Govoreći o planovima, izdvojio je nastojanje da vrtić za svu djecu bude besplatan, izgradnju multifunkcionalnog dječjeg igrališta te rješavanje stambenog pitanja mladih kako bi ostali živjeti u Čađavici.

Načelnik Stjepan Novoselec predstavio je pregled realiziranih i planiranih projekata, naglasivši kako je cilj stvarati uvjete za kvalitetniji život svih stanovnika.

Ponosimo se našom malom općinom, ali ponajviše njezinim ljudima, zbog kojih smo ovdje, zbog kojih provodimo sve odluke za koje smatramo da će pogodovati razvitku našega kraja i kvaliteti života. Cilj nam je stvoriti okruženje u kojem pojedinac ima mogućnosti, potporu i alate koji su mu potrebni da ostvari svoje planove. Sretan, ispunjen i uspješan pojedinac stvara upravo takvu okolinu kojoj težimo – naglasio je Novoselec te među najznačajnijim ulaganjima izdvojio izgradnju i nastavak uređenja pješačkih staza u više naselja – projekte vrijedne oko 380 tisuća eura, zatim ulaganja u sportsku infrastrukturu, dječja igrališta i vrtić, rekonstrukciju zgrade DVD-a Čađavica vrijednu oko 1,5 milijuna eura, uređenje centra općine te nastavak priprema za realizaciju kanalizacijskog sustava.

Naglasio je i nastavak demografskih mjera, stipendiranja učenika i studenata, potpora mladim obiteljima, socijalnih programa te potpore radu udruga.

Virovitičko-podravski župan Igor Andrović čestitao je svim stanovnicima Dan općine te pohvalio dosadašnji razvoj Čađavice, istaknuvši kako je u protekloj godini realiziran velik broj projekata zahvaljujući dobroj suradnji općine, županije i resornih ministarstava.

Posebno je naglasio važnost ulaganja u djecu, obrazovanje i demografiju, ocijenivši upravo takve projekte najvrjednijima.

Komunalna infrastruktura ne gradi se radi zgrada ili nogostupa, nego radi ljudi – naglasio je Andrović te podsjetio kako Virovitičko-podravska županija provodi deset projekata dogradnje, izgradnje i rekonstrukcije osnovnih škola te četiri sportske dvorane, čime će se od jeseni 2027. godine svim učenicima na području županije omogućiti pohađanje nastave u jednoj smjeni. Istaknuo je i značajna ulaganja u predškolski odgoj zahvaljujući kojima će gotovo sva djeca na području županije imati osigurano mjesto u vrtiću.

Govoreći o razvoju lokalnih sredina, Andrović je istaknuo kako su upravo ljudi najveća vrijednost svake općine.

Ljudi su ti koji čine jedno mjesto, jednu općinu, jednu županiju i jednu domovinu – zaključio je župan te na kraju poželio novom sazivu Općinskog vijeća konstruktivan rad i što više zajedništva u donošenju odluka.

Saborski zastupnik Josip Đakić također je čestitao vodstvu općine na dosadašnjim rezultatima, ocijenivši proteklu godinu razdobljem u kojem su se gradili međusobno povjerenje, suradnja i temelji budućeg razvoja.

Istaknuo je kako odgovorno vođenje općine podrazumijeva donošenje odluka koje će ostaviti konkretne rezultate i dugoročno poboljšati kvalitetu života stanovnika.

Iza vas, kao i iza nas, ostat će rezultati ili neće ostati ništa – istaknuo je Đakić te govoreći o razvojnim mogućnostima, naglasio kako će Vlada Republike Hrvatske i u narednom razdoblju nastaviti stvarati uvjete za podizanje životnog standarda kroz korištenje europskih fondova i ulaganja u komunalnu infrastrukturu, gospodarstvo i javne sadržaje.

Zaključio je kako samo zajedništvo načelnika, Općinskog vijeća, mjesnih odbora i državnih institucija može donijeti nove projekte te poručio da će i dalje pružati potporu razvoju Čađavice.

Podupirem vas u vašem radu i želim vam da u zajedništvu i slozi gradite još ljepšu, bolju, kvalitetniju i za život ugodniju općinu Čađavica – zaključio je Đakić.

U drugom dijelu svečane sjednice načelnik Stjepan Novoselec uručio je prigodnu nagradu najučenici Osnovne škole Davorin Trstenjak Čađavica, Jani Pejić, a potom i ovogodišnjim laureatima.

Zahvalnice Općine čađavice ove su godine primili: Pamela Borbaš Mađarević, Željka Starčević, Blanka Rončević, Klara Bučanac, Anita Cvetičanin, Ivica Vukalović, Željko Šimunić, Velimir Vidaković i Valentina Mikolić, vl. Frizerskog Salona „Tina“.

Srebrnom plaketom Općine Čađavica nagrađena je Maja Lazić, vl. obrta „Organica Vita“, a uručene su i dvije zlatne plakete, Stjepanu Matiću posthumno, koju je primila njegova supruga Katarina, i tvrtki Konta d.o.o. čiji se vlasnik Ivica Konta na kraju zahvalio u ime svih nagrađenih.

Uoči svečane sjednice kod spomen-obilježja ispred Doma udruga te kod središnjeg križa na mjesnom groblju položeni su vijenci i zapaljeni lampioni u znak sjećanja na poginule i preminule hrvatske branitelje te civilne žrtve Domovinskog rata, a molitvu je predvodio čađavački župnik, vlč. Stjepan Vuk.

Počast su odali: saborski zastupnik Josip Đakić, virovitičko-podravski župan Igor Andrović sa suradnicima, slatinski gradonačelnik Tomo Tomić, načelnik Policijske postaje Slatina i izaslanik načelnika Policijske uprave virovitičko-podravske Miroslav Babić, načelnik Općine Čađavica Stjepan Novoselec, predsjednik Općinskog vijeća Općine Čađavica Ivica Bosak, općinski vijećnici, predstavnici Zajednice udruga i članova HVIDR-a Virovitičko-podravske županije predvođeni predsjednikom Nenadom Križićem, te predstavnici ostalih braniteljskih i civilnih udruga.  

(radioslatina.hr, mf; Foto: Mihaela Feldi, Dragutin Fišli)

Najnovije vijesti