Ministar regionalnog razvoja i fondova EU Tomislav Tolušić, gostovao je u emisiji HRT-a Studio 4, gdje je, između ostaloga, govorio o projektu navodnjavanja Slavonije i Pelješkom mostu.
Ministar regionalnog razvoja i fondova EU Tomislav Tolušić, gostovao je u emisiji HRT-a Studio 4, gdje je, između ostaloga, govorio o projektu navodnjavanja Slavonije i Pelješkom mostu. Veoma je optimističan u pitanju povlačenja sredstava iz fondova EU-a te očekuje da će Hrvatska ove godine povući oko milijardu eura tih sredstava.
Radu Ministarstva regionalnog razvoja prigovorio je da dvije trećine natječaja za sredstva iz Europske unije nisu raspisana. Ističe kako se moraju poduzeti koraci da taj novac bude dostupan hrvatskim poduzetnicima, obrtnicima i poljoprivrednicima te da procedure treba pojednostaviti i ubrzati.
Tomislav Tolušić do sada je bio na čelu Virovitičko-podravske županije, jedne od najmanjih županija u RH, a koja je ujedno povukla najviše EU sredstava po glavi stanovnika.
Govoreći o dosadašnjim iskustvima s EU projektima, ministar Tolušić posebno se osvrnuo na obnovu devastiranih dvoraca na području županije. Naime, ono što su neki vidjeli kao ruševinu, Virovitičko-podravska županija je, na čelu s Tomislavom Tolušićem, vidjela kao priliku za razvoj kontinentalnog turizma i otvaranje novih radnih mjesta.
– Županija je kupila nekoliko devastiranih dvoraca, dakle ruševnih i bez krova, iako su svi kulturna baština. Prvi koji je obnovljen je dvorac Janković u naselju Kapela Dvor te će tamo ubrzo biti otvoren hotel s 4 zvjezdice i smještajnim kapacitetom od 18 soba. – rekao je Tomislav Tolušić.
Dvorac Janković obnovljen je u sklopu projekta IPA prekograničnog programa Mađarska-Hrvatska 2007-2013 „Drava4Enjoy“ i to je ujedno bio najveći projekt turističke infrastrukture cijelog Programa.
Nakon dvorca u Kapela Dvoru, kojim je Virovitičko-podravska županija započela jednu uspješnu priču kontinentalnog turizma, nadalje je u planu i obnova dvorca Janković u Suhopolju i Cabuni, kako bi se u konačnici dala svrha i kulturno-povijesnim znamenitostima i prirodnim ljepotama koje ova županija nudi.
Projekti poput ovih pokazuju da su stup ove države, kako ministar Tolušić kaže, ljudi na terenu – oni koji su na lokalnim razinama vlasti. Pritom ističe kako je bivša vlada imala loš odnos s lokalnom i regionalnom samoupravom, no sada očekuje koordinaciju i partnerski odnos koji će dovesti do bolje suradnje i pravog regionalnog razvoja ove države. (www.hrt.hr; www.vpz.hr)

