Poljoprivrednicima i prerađivačima uskoro će biti dostupni novi financijski instrumenti vrijedni ukupno 47 milijuna eura, namijenjeni ulaganjima u razvoj poljoprivrede i prerade poljoprivrednih proizvoda. Riječ je o programima koje provode Hrvatska banka za obnovu i razvitak (HBOR) i Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO), s ciljem jačanja konkurentnosti domaće proizvodnje i poticanja razvoja ruralnih područja.
U sklopu predstavljanja novih programa potpore za poljoprivredu i ruralni razvoj, predsjednik Uprave HBOR-a Hrvoje Čuvalo te predsjednik Uprave HAMAG-BICRO-a Vjeran Vrbanec potpisali su Sporazum o financiranju s potpredsjednikom Vlade Republike Hrvatske i ministrom poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Davidom Vlajčićem te ravnateljem Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju Nikolom Dolačkim.
Potpisanim sporazumom HBOR-u je osigurano 20 milijuna eura za provedbu novog kreditnog programa namijenjenog ulaganjima u sektor prerade poljoprivrednih proizvoda. Program bi, prema najavama, trebao postati operativan tijekom rujna.
Kroz novi kreditni program korisnicima će biti dostupni krediti u iznosu od 200.000 do 3 milijuna eura, uz mogućnost otpisa do 40 posto glavnice, što predstavlja značajnu financijsku olakšicu za investitore. Sredstva će biti usmjerena na modernizaciju i proširenje preradbenih kapaciteta, povećanje dodane vrijednosti domaćih poljoprivrednih proizvoda te jačanje konkurentnosti hrvatskog prehrambenog sektora.
Istodobno, sporazum o financiranju potpisan je i s HAMAG-BICRO-om, čime će poljoprivrednicima, prerađivačima i poduzetnicima u ruralnim područjima biti omogućeno korištenje dodatnih zajmova i drugih financijskih instrumenata prilagođenih njihovim razvojnim potrebama u ukupnom iznosu od 27 milijuna eura. Poseban naglasak je na osjetljivim sektorima poput stočarstva, pčelarstva, voćarstva i povrćarstva. Korisnicima će biti dostupni zajmovi od 1000 do 150 000 eura uz mogućnost otpisa do 45 % glavnice, odnosno do 50 % za mlade poljoprivrednike. Ukupna vrijednost novih financijskih instrumenata iznosi 47 milijuna eura, a njihov je cilj potaknuti nova ulaganja, povećati produktivnost i osigurati održivi razvoj hrvatske poljoprivrede.
Poduzetnički inkubator VPŽ d.o.o. Vam stoji na raspolaganju, za sve dodatne informacije i prijavu obratite nam se s povjerenjem na kontakt broj: +385 99 265 6752 ili na e-mail: info@inkubatorivpz.hr (www.inkubatorivpz.hr)

