Virovitičko-podravska županija već godinama, u suradnji s Patronažnom službom Doma zdravlja VPŽ, povodom Svjetskog dana šećerne bolesti (14. studenoga) organizira akcije mjerenja šećera u krvi i krvnog tlaka. Tradicija je nastavljena i ove godine – akcija je održana u četvrtak, u središtu Virovitice, a odaziv je i ovog puta bio odličan. Tijekom akcije svi zainteresirani mogli su tako besplatno izmjeriti šećer u krvi i krvni tlak te saznati više o ovoj podmukloj bolesti i njezinoj prevenciji.
Virovitičko-podravska županija već godinama, u suradnji s Patronažnom službom Doma zdravlja VPŽ, povodom Svjetskog dana šećerne bolesti (14. studenoga) organizira akcije mjerenja šećera u krvi i krvnog tlaka. Tradicija je nastavljena i ove godine – akcija je održana u četvrtak, u središtu Virovitice, a odaziv je i ovog puta bio odličan. Tijekom akcije svi zainteresirani mogli su tako besplatno izmjeriti šećer u krvi i krvni tlak te saznati više o ovoj podmukloj bolesti i njezinoj prevenciji.
O važnosti ovakvih akcija govorila je Melita Sirovica, županijska pročelnica za zdravstvo, branitelje i socijalnu skrb.
Već godinama na ovaj način obilježavamo Svjetski dan šećerne bolesti, odnosno osvješćujemo ljude o prevenciji kako bi se spriječili rizici povezani s dijabetesom. Dijelimo im zdravu hranu poput voća i žitnih pločica, a usput mjerimo šećer u krvi i tlak da ih upozorimo – ako nije dobar, da se jave svojim liječnicima na vrijeme, dok bolest nije uzela maha ili postala kronična, odnosno dok nije došlo do oštećenja pojedinih organa koje šećer izaziva. Svim ljudima na akciji uvijek govorimo i savjetujemo kako pravilnom prehranom, uravnoteženim obrocima i kretanjem mogu smanjiti rizik, jer posljedice mogu biti izrazito teške, čak i smrtne. No, uz današnje terapije i modernu medicinu, dijabetes se može uspješno regulirati te se s njim, kao s kroničnom bolešću, može živjeti dugo i bez većih komplikacija – naglasila je Sirovica.
Osim u Virovitici, akcije svake godine organiziraju i u Slatini.
Pokazalo se da ljudi rado prihvaćaju savjete i mjerenja te se odazivaju u velikom broju. Akcije su besplatne, a svi znamo da je prevencija najjeftinija u odnosu na liječenje i terapije kad se ljudi teško razbole – zaključila je.
O vrstama šećerne bolesti i važnosti pravilnog načina života više je rekla Danijela Suhanek, glavna sestra Doma zdravlja VPŽ.
Postoje dvije glavne vrste dijabetesa, tip 1 i tip 2. Dijabetes tipa 1 je autoimuna reakcija u kojoj tijelo greškom napada vlastite stanice te gušterača ne može proizvoditi inzulin. Najčešći je kod djece, tinejdžera i mladih osoba, a te osobe su na terapiji inzulinom. Pojavnost dijabetesa tipa 1 je kod otprilike 5 do 10 posto oboljelih. Dijabetes tipa 2 nastaje kada gušterača ne proizvodi dovoljno inzulina ili ga tijelo ne iskorištava dobro. Kod oko 90 do 95 posto oboljelih riječ je o tipu 2, a najčešće se dijagnosticira kod odraslih. Najbitnija je prevencija – zdrav način života, pravilna prehrana, kretanje i boravak na svježem zraku – istaknula je Suhanek.
Da ovakve akcije imaju velik značaj, potvrdio je Željko Rajnović iz Rušana, jedan od redovitih sudionika ovakvih akcija.
U posljednje vrijeme pijem puno tekućine pa sam pomislio da nešto sa šećerom nije u redu. Odazvao sam se današnjoj akciji i utvrdio da je isti malo povišen. Inače, šećer u krvi provjeravam dva puta godišnje i dosad je bio u granicama normale stoga mi je ovo signal za posjetu liječniku. Smatram da ne vodim dovoljno brige o svom zdravlju, imam i viška kilograma i na tome ću očito morati više poraditi – rekao je Rajnović.
U sklopu akcije, svoje je mišljenje podijelio i Zvonko Lovrenčić iz Virovitice. Istaknuo je kako su ovakve inicijative iznimno važne, osobito u današnjem vremenu kada sve više ljudi zanemaruje brigu o vlastitom zdravlju.
Općenito, smatram da ljudi ne vode dovoljno brige o svom zdravlju, ni približno koliko bi zapravo trebali. Nažalost, razlozi su brojni, tempo života je ubrzan, svi trče za poslom i novcima, većina jede nezdravu, brzu hranu. Ove akcije su hvalevrijedne i višestruko korisne, trebalo bi ih biti još više – zaključio je Lovrenčić.
U Hrvatskoj više od 400 tisuća osoba ima dijagnosticiran dijabetes, dok oko 350 tisuća ni ne zna da boluje od te bolesti koju često nazivaju i tihim ubojicom. Unatoč modernim terapijama, većina oboljelih ne postiže ciljeve liječenja, za što su ključni pravilna prehrana, tjelesna aktivnost i edukacija.
Svjetski dan šećerne bolesti obilježava se svake godine 14. studenoga kao najveća svjetska kampanja podizanja svijesti o dijabetesu. Bolest može zahvatiti ljude u svim životnim fazama – od djetinjstva do starije dobi. Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) za ovu je godinu odabrala temu “Dijabetes u svim životnim fazama” (engl. Diabetes across life stages), kako bi se istaknula potreba svake osobe s dijabetesom da ima pristup adekvatnoj, integriranoj skrbi, podržavajućem okruženju i zdravstvenim politikama koje promiču zdravlje, dostojanstvo i brigu o sebi. Kampanja naglašava važnost cjeloživotnog pristupa prevenciji i liječenju dijabetesa, kao i opće zdravstvene dobrobiti.
Ključne poruke ovogodišnje kampanje su da dijabetes može zahvatiti ljude u bilo kojoj životnoj fazi, od djetinjstva do starije dobi, da napori za prevenciju i liječenje dijabetesa trebaju biti integrirani u sve životne faze i da osobe s dijabetesom treba osnažiti da podržavaju svoju dobrobit i brinu o sebi. (www.icv.hr, Fotografije: Kristijan Toplak i Tin Szabo)
















