Župan Igor Andrović posjetio IOŠ Virovitica te čestitao učenicima Filipu Horvatu i Igoru Amidžiću i njihovom mentoru Zoranu Kozjaku na zlatnoj medalji za “Uličnu masažnu klupu”

Virovitičko-podravski župan Igor Andrović, u pratnji pročelnice za obrazovanje i demografiju Martine Bunić, posjetio je Industrijsko-obrtničku školu Virovitica. Tom prigodom čestitao je učenicima, Igoru Amidžiću (2. razred instalater grijanja i klimatizacije) i Filipu Horvatu (2. razred CNC operater), koji su pod vodstvom mentora Zorana Kozjaka osvojili zlatnu medalju na 14. Nacionalnoj izložbi mladih inovatora “Mladi@inovacije 2022.” u Kastvu. Posljednja je to od ukupno četiri zlatne medalje koje su osvojili na različitim natjecanjima inovatora.

Virovitičko-podravski župan Igor Andrović, u pratnji županijske pročelnice za obrazovanje i demografiju Martine Bunić, posjetio je Industrijsko-obrtničku školu Virovitica. Tom prigodom čestitao je učenicima, Igoru Amidžiću (2. razred instalater grijanja i klimatizacije) i Filipu Horvatu (2. razred CNC operater), koji su pod vodstvom mentora Zorana Kozjaka osvojili zlatnu medalju na 14. Nacionalnoj izložbi mladih inovatora “Mladi@inovacije 2022.” u Kastvu. Posljednja je to od ukupno četiri zlatne medalje koje su osvojili na različitim natjecanjima inovatora.

Kako su došli na ideju, što je sve bilo potrebno da bi ju izradili i što još nedostaje ispričali su nam učenici inovatori koji i dalje marljivo rade dovršavanju i usavršavanju klupe.

  • Na ideju o ovoj klupi smo došli svi zajedno. Cijeli taj proces je iziskivao puno vremena, novaca i truda. Na njoj smo radili “pod praksom” i ručni je rad, od kostura do motora. Ono što je zanimljivo kod ove klupe je to što smo se morali posavjetovati sa fizioterapeutkinjom radi same konstrukcije i točaka na leđima na temelju kojih smo složili masažni dio. Kako je klupa drvena, u izradi su nam pomogli drvni tehničari – kaže Filip te ističe kako mu je ovo prva ovakva inovacija te je sretan i zadovoljan jer će mu ovo pomoći u daljnjem školovanju.
  • Klupa se ne može upaliti sve dok netko ne sjedne na nju. Time smo spriječili mogućnost kvarova zbog nepotrebnog paljenja. Prilikom izrade najteže je bilo centrirati klipiće jer moraju biti ravno, a opet svaki mora raditi naizmjenično i mogu se podešavati koliko jako želite da udaraju i izlaze van – dodatno je objasnio Igor.

Zahvaljujući njihovom mentoru Zoranu Kozjaku koji je na manifestaciji osvojio prvu nagradu sponzora u kategoriji “Najbolji mentor”, a koji s učenicima već 20 godina radi na raznim inovacijama, do sada su se s „Uličnom masažnom klupom“ pojavili na četiri izložbe i uzeli 4 zlata.

  • Kako bi klupa stajala vani, potrebno ju je natkriti pa sada radimo i na tome. Kao i na tome da bude potpuno autonomna, odnosno da ima solano napajanje. Ova inovacija nastaje već duže vremena, nekih tri godine, ali sada smo pri završetku – kaže mentor Zoran Kozjak.

Na odličnim uspjesima prijašnjih godina, a osobito na ovoj čestitao im je i župan Igor Andović kojim im je uručio i prigodne nagrade.

  • Sigurno da je ovo veliko priznanje za Industrijsko-obrtničku školu u Virovitici. Još jedno priznanje, još jedno zlatno odličje za inovacije, četvrto po redu, jedno međunarodno i tri državna tako da je ovo sigurno veliki poticaj za učenike koji pohađaju ovu školu. Naravno ovo je poticaj i za nove učenike da upisuju Industrijsko-obrtničku školu, da upisuju deficitarna zanimanja za koje Županija daje i stipendije. Izuzetno sam zadovoljan sa ovom školom, sa mentorom koji je već 20 godina u inovacijama i koji potiče mlade učenike na proizvodnju proizvoda koji su inovativni. Vjerujem da će ova klupa čak jednog dana naći na svoje mjesto na tržištu što i je neka ideja za sve ove inovacije. Već smo dogovorili da možda ovu klupu postavimo negdje i u sam grad, da bude natkrivena, sa solarnim panelima i da se sama napaja i da ujedno bude i reklama Industrijsko-obrtničke škole, ali i poticaj svima onima da upišu upravo ovakve škole, ovakva zanimanja koja su trenutno deficitarna na tržištu – rekao je župan Igor Andrović.

Zadovoljan je i v.d. ravnatelj Industrijsko-obrtničke škole Vladimir Reider koji je ponosan na još jedno zlatno odličje.

  • Ponosan sam na naše učenike, našeg mentora i njihovu kreativnost. Oni gotovo svake godine sudjeluju na više natjecanja inovacija i sa svake se vraćaju sa određenim priznanjima čime doprinose da naša škola bude prepoznatljiva i izvan granica županije – rekao je v.d. ravnatelj Vladimir Reider.

(www.icv.hr, ib; foto: Kristijan Toplak)

Najnovije vijesti