U povodu Dana općine Zdenci i blagdana svetog Mihaela, održana je svečana sjednica Općinskog vijeća. Uoči sjednice, izaslanstva: Općine Zdenci na čelu s načelnikom Tomislavom Durmićem, Virovitičko-podravske županije na čelu sa županom Igorom Androvićem, te braniteljske i ostale općinske udruge položili su vijence i lampione kod spomen križa poginulim hrvatskim braniteljima na mjesnom groblju te se pomolili za duše svih onih koji su dali živote za slobodnu Hrvatsku.
U povodu Dana općine Zdenci i blagdana svetog Mihaela, održana je svečana sjednica Općinskog vijeća. Uoči sjednice, izaslanstva: Općine Zdenci na čelu s načelnikom Tomislavom Durmićem, Virovitičko-podravske županije na čelu sa županom Igorom Androvićem, te braniteljske i ostale općinske udruge položili su vijence i lampione kod spomen križa poginulim hrvatskim braniteljima na mjesnom groblju te se pomolili za duše svih onih koji su dali živote za slobodnu Hrvatsku.
Svečanoj sjednici nazočili su: saborska zastupnica Vesna Bedeković, državna tajnica u Ministarstvu prostornog uređenja i državne imovine Sanja Bošnjak, virovitičko-podravski župan Igor Andrović i njegov zamjenik Marijo Klement, gradonačelnik Orahovice Saša Rister, načelnici općina Mikleuš – Robert Grabar, Čačinci – Alen Jurenac i Crnac – Mato Damjan, te mnogi drugi.
Sjednicu je otvorio predsjednik Općinskog vijeća Jurica Kiris naglasivši kako je vijeće u dosadašnjim sjednicama radilo vrijedno i konstruktivno u želji da donese odluke za dobrobit mještana.
Nazočnima se potom obratio načelnik Tomislav Durmić te predstavio sve završene i najavio buduće projekte…
- Kroz proračun Općine Zdenci nastojimo ostvariti jedinstveni cilj, a taj cilj je poboljšanje življenja i ravnomjeran razvoj općine, te razvoj komunalne infrastrukture za što se ulažu značajna sredstva. Odradili smo niz projekata, izgradili pješačke staze, uredili društvene domove, uredili sportske terene i niz drugih projekata u cilju boljeg i ugodnijeg života naših sumještana. Projekti su važni, no još je važnije ulaganje u ljude. Tako su već dvije godine iz proračuna osigurana sredstva za sufinanciranje kupnje ili gradnju prve nekretnine za stanovanje na području općine Zdenci u iznosu od 10.000,00 kuna po korisniku. I ove godine osigurana su sredstva za isplate pomoći obiteljima i kućanstvima, invalidnim osobama, korisnicima socijalne pomoći i to kroz troškove stanovanja i nabavu ogrjeva. Potpore za novorođeno dijete iznose: za prvo dijete 4.000,00 kuna, za drugo također 4.000,00 kuna, za treće 5.000,00 kuna, a za četvrto i više 6.000,00 kuna. I za ovu godinu osigurana su sredstva za rad dječjeg vrtića, a prijavom na Poziv za financijsku potporu za održavanje i razvoj predškolske djelatnosti u 2022. godini, koji je raspisalo Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, zatražili smo dodjelu financijskih sredstava u iznosu od 132.000,00 kuna. Pripremljena je natječajna dokumentacija za treću fazu projekta Zaželi te čekamo raspisivanje natječaja od strane Ministarstva rada i mirovinskog sustava kroz koji bi se nastavilo skrbiti o pedesetak starijih osoba. I na kraju moram reći kako politika funkcionira na nacionalnim i međunarodnim razinama, a sve ostalo trebalo bi biti zalaganje za dobrobit ljudi koji žive oko nas. Moramo konkretnim akcijama, razvijanjem gospodarstva i otvaranjem novih mogućnosti pokazati mladima da im njihova domovina može ponuditi uvjete za kvalitetan život i profesionalan napredak – rekao je Durmić.
U ime nazočnih gradonačelnika i načelnika, općinu slavljenika i sve nazočne pozdravio je gradonačelnik Orahovice Saša Rister naglasivši kako je općina Zdenci primjer male općine koja se svojski bori i ima jasan cilj razvoja i osiguravanja budućnost mještana u ovom kraju te na kraju pohvalio suradnju ove Općine s Gradom Orahovica i susjednim općinama.
Župan Igor Andrović čestitao je načelnik Durmiću na predanom i poštenom radu te ostvarivanju niza kvalitetnih i vrijednih projekata.
- Drago mi je biti danas ovdje u općini poznatoj po vrijednim ljudima, poznatim manifestacijama i posebno mladim ljudima koji više nego uspješno vode ovu općinu. Općina Zdenci primjer je jedne male općine koja svake godine napreduje sve više i više rješavajući probleme u komunalnoj, javnoj i društvenoj infrastrukturi i zasigurno može biti primjer drugim općinama kako s jednim malim proračunskim sredstvima i uz pomoć sredstava Europske unije, potpora Vlade RH i resornih ministarstava, mogu rješavati velike stvari za žitelje ove općine. Posebno me veseli ulaganje Općine u mlade i demografiju, što jamči ostanak i opstanak mladih na ovim ruralnim područjima. Mogu potvrditi kako projekt Zaželi ide dalje i kako će Općina moći aplicirati na projekt te i dalje pomagati starijim i nemoćnim osobama – rekao je župan Andrović.
Saborska zastupnica Vesna Bedeković pridružila se čestitkama Općini na ogromnom radu, te kako je naglasila, isključivo za ljude i njihov normalniji život.
- Doista je pohvalno i hvalevrijedno ovo što Općina s tako malo sredstava radi. Gradi se, uređuje, adaptira, a uz to sve pomaže djeci, vrtiću, učenicima, studentima, umirovljenicima, te starim i nemoćnim osobama. Naš posao u Saboru je biti uz vas i pomagati vam i to nadasve i činimo i pokušavamo biti oslonac u realizaciji projekata i to ćemo i nadalje nastojati biti. Slijedi novo financijsko razdoblje potpore EU fondova do 2027. godine, tu je i Nacionalni plan oporavka i otpornosti i time bi svi vaši projekti trebali biti ostvarivi i vjerujem kako zajedno idemo prema naprijed u nove vrijedne zahvate kako bi našim građanima i mještanima stvorili bolje uvjete i zadržali ih na ovim prostorima. Moram ovdje napomenuti i čitav paket mjera Vlade koji je usmjeren pomoći svima, a ponajviše poduzetnicima i te mjere su odraz stabilnosti i jakosti državnog proračuna – zaključila je Bedeković.
Na kraju su zaslužnim pojedincima uručena priznanja i plakete Općine Zdenci, pa je tako priznanje za doprinos u kulturi dobila Katica Filipović, a za promicanje istine o Domovinskom ratu Milan Rončević, dok su Zlatne plakete dobili Darko Čiš za izniman doprinos u radu Nogometnog kluba Sloga i razvoju sporta na području općine, te Željko Vremić za izniman doprinos u razvoju vatrogastva i radu DVD-a Zdenci. U ime nazočnih obratio se i zahvalio predsjednik NK Sloga Darko Čiš. (www.icv.hr, Fotografije: Kristijan Toplak)


























