U Virovitici je, na inicijativu “Stožera za obranu hrvatskog Vukovara” počelo prikupljanje potpisa za referendum o “ćirilici u Vukovaru”
U središtu Virovitice, počelo je prikupljanje potpisa za referendum o “ćirili u Vukovaru. Tim povodom, kod Gradske knjižnice i čitaonice, te “ispod sata”, počelo je skupljanje potpisa. Potpisi će se skupljati iduća dva tjedan i to svakodnevno od 9 do 12 sati. Između ostalih, svoj je potpis, u nedjeljno prijepodne, stavio i predsjednik HVIDR-e RH i saborski zastupnik Josip Đakić, kao i mnogobrojni predstavnici braniteljskih udruga.
Naime, Građanska inicijativa, “Stožer za obranu hrvatskog Vukovara”, koja okuplja brojne braniteljsko-stradalničke udruge proistekle iz Domovinskog rata, brojne domoljubne i civilne udruge, pojedince iz javnog društvenog života, akademika, vjerske zajednice, građane, radnike, seljake, sa ciljem zaštite moralnih, etičkih, zakonskih i drugih prava svakog građanina i Republike Hrvatske, odnosno Organizacijski odbor, donio je Odluku o pristupanju izjašnjavanja birača o potrebi da se zatraži raspisivanje referenduma.
Naime, Organizacijski odbor za izjašnjavanje birača o potrebi da se zatraži raspisivanje Referenduma sastavljen od članova ove građanske inicijative, donio je na sjednici održanoj 5.studenog 2013.g., temeljem odredbe članka 8.b Zakona o Referendumu i drugim oblicima osobnog sudjelovanja u obavljanju državne vlasti i lokalne i područne (regionalne) samouprave (NN br.33/96, 92/01, 44/06, 58/06, 69/07 i 38/09), a u vezi s odredbom članka 8.a istog Zakona donio je odluku prema kojoj će se:
1. Pristupiti izjašnjavanju birača o potrebi da se zatraži raspisivanje referenduma sa slijedećim pitanjem:
Jeste li za to da se članak 12. stavak 1. Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina (Narodne novine br. 155/02, 47/10, 80/10, 93/11) mijenja tako da glasi:
“Ravnopravna službena uporaba jezika i pisma kojim se služe pripadnici nacionalne manjine ostvaruje se na području jedinice lokalne samouprave, državne uprave i pravosuđa, kada pripadnici pojedine nacionalne manjine čine najmanje polovinu stanovnika takve jedinice.”
ZA – PROTIV
2. Prikupljanje potpisa za izjašnjavanje birača o potrebi da se zatraži raspisivanje referenduma započeti će 17. studenog 2013.godine, i trajati će do, zaključno sa 1. prosincem 2013.godine.
Obrazloženje:
– Predloženom izmjenom napustio bi se uvjet da pripadnici nacionalne manjine trebaju činiti trećinu stanovništva grada ili općine, i prihvatio bi se uvjet sadržan u ranije važećem Ustavnom zakonu o ljudskim pravima i slobodama i pravima etničkih i nacionalnih zajednica ili manjina u Republici Hrvatskoj.
– Predloženom izmjenom Republika Hrvatska ne bi prekršila pravila međunarodnog prava jer pravo ravnopravne službene uporabe jezika nacionalne manjine jamči Okvirna konvencija za zaštitu nacionalnih manjina, koje je i Republika Hrvatska stranka, na način da ne određuje udio koji pripadnici nacionalne manjine moraju činiti u ukupnom stanovništvu, već je na svakoj državi da to uredi svojim zakonodavstvom. Predloženom izmjenom ne ukida se pravo koje jamči Konvencija, već se mijenjaju uvjeti pod kojima se ono ostvaruje.
– Predloženom izmjenom ne utječe se na pravo svakog grada ili općine da svojom diskrecijskom ocjenom s obzirom na svoje posebne okolnosti, odrede da pripadnici određene nacionalne manjine mogu činiti i manji udio u stanovništvu kao uvjet za uvođenje jezika te nacionalne manjine u ravnopravnu upotrebu.
Ovim otvorenim pismom pozivamo sve hrvatske građane, sve udruge, vjerske zajednice, akademske zajednice, političke stranke, radnike, seljake, domoljube, građane Republike Hrvatske da se pridruže akciji prikupljanja potpisa za raspisivanje Referenduma kojemu je cilj osigurati izmjenu Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina.(www.icv.hr)


