Virovitičko-podravska županija (Uvijek otvorenih vrata)Virovitičko-podravska županija

13. siječnja 2021.

Potaknuti razvoj mesne industrije i stočarske proizvodnje: U Čađavici potpisan ugovor o izradi projektno-tehničke dokumentacije za izgradnju Regionalne klaonice s rasjekaonicom mesa i hladnjačom

U prostorijama Općine Čađavica potpisan je ugovor o izradi projektno-tehničke dokumentacije za izgradnju Regionalne klaonice sa rasjekaonicom mesa i hladnjačom u Čađavici. Ugovor je s načelnikom Općine Čađavica Mirkom Rončevićem, uz prisutnost pročelnika Općine Čađavica Danijela Jozića, potpisao u ime tvrtke Statera d.o.o. Osijek Denis Škugor.

Podsjećamo, prije nešto manje od godinu dana, 10. veljače 2020. godine u Čađavici je održana početna konferencija u sklopu projekta ''Izrada projektno-tehničke dokumentacije za projekt izgradnje regionalne klaonice s rasjekaonicom i hladnjačom''. Na konferenciji je bilo riječi o izraditi projektno-tehničke dokumentacije za izgradnju i opremanje dvije klaonice i pratećih pogona za preradu i skladištenje mesa na području Virovitičko-podravske i Vukovarsko-srijemske županije, odnosno u Otoku i Čađavici. Projekt je prijavljen na Poziv za iskaz interesa za dodjelu bespovratnih sredstava iz prioritetne osi 10-Tehnička pomoć Operativnog programa ''Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.'' za sufinanciranje pripreme strateških projekata regionalnog razvoja u Slavoniji, Baranji i Srijemu. Želja nositelja projekta Vukovarsko-srijemske županije, Virovitičko-podravske županije kao partnera, te Grada Otoka i Općine Čađavica je potaknuti razvoj mesne industrije i stočarske proizvodnje. Projekt je to koji će se financirati iz Europskog fonda za regionalni razvoj, a dio je nastavka Razvojnog sporazuma za Slavoniju, Baranju i Srijem.

- Danas smo došli do završne faze, do potpisivanja ugovora za izradu projektno-tehničke dokumentacije izgradnje Regionalne klaonice sa rasjekaonicom mesa i hladnjačom u Čađavici. Naime, priča je već starija više od godinu dana, gdje smo mi kao Općina Čađavica, Virovitičko-podravska županija, ušli u jedan zajednički program s Vukovarsko-srijemskom županijom i Gradom Otokom vezano za navedenu temu, a tema je poduprta i sufinancirana od strane Razvojnog projekta Slavonija, Baranja i Srijem, gdje smo se ''izborili'' za neka sredstva, gdje je Odbor za Slavoniju i Baranju zaključio da bi se mogao raditi projektantski dio za izgradnju klaonica u gradu Otoku i u općini Čađavica - rekao je načelnik Rončević te dodao:

- Naime, od 2010. godine Općina Čađavica je dobila darovnicu hrvatske države što se tiče industrijske zone. Mi smo na toj industrijskoj zoni, koja je obuhvata negdje dvadeset i sedam hektara, tražili mogućnost ulaganja ili stavljanja iste u funkciju. Prošle su razne delegacije, bilo je raznih ideja, svašta se nudilo, eto ovo je došlo do jednog čina da imamo sad konkretno nešto što bi radili na jednoj čestici od cijele zone. Ta čestica je nekih pet, šest hektara, naravno, neće trebati cijela, zavisi kako se isprojektira, što na toj čestici treba. Sva infrastruktura je na samom ulazu u zonu, trafostanica, plin, voda, sve je tu u blizini i nama je drago da se jedan dio te zone stavi u funkciju. Naravno da je to vezano i za naše stanovništvo, za žitelje općine Čađavica, a općini Čađavica s nekih devedeset i devet kilometara kvadratnih površine i osam naselja, glavna primarna djelatnost je poljoprivreda. Znači proizvodnja hrane uopće nije upitna. Trebamo nešto što će ići u krajnji proizvod i realizaciju. U suradnji s našom Županijom i Razvojnom agencijom VIDRA napravili smo studiju isplativosti, ispitali smo županijske potrebe i došli smo do zaključka da bi jedna takva mala klaonica bila potrebna i našoj županiji, i naravno općini Čađavica. I ova korona nas je opomenula da u Hrvatskoj nemamo dosta proizvodnje hrane, mesa... Znamo da su nekad u Slavoniji radila kolinja, da su to radile ekipe ljudi, prijatelja, kumova, toga je sve manje, danas i netko tko ima svoje vlastito svinjče nema s kim to napraviti, i zbog svih ostalih uvjeta koji se tu diktiraju veterinarski, najlakše je to odvesti u klaonicu, zatražiti rasjek i sutradan si odvesti kući i raditi sam - zaključio je Rončević.

Denis Škugor, glavni projektant buduće klaonice u Čađavici i glavni projektant klaonice u Otoku, je istaknuo:

- S obzirom na to da su to dva vezana projekta, znatno lakše će biti realizirati i ovaj projekt, jer s Gradom Otokom smo već započeli, te i dosta odmakli u postavljanju rješenja. Ono što sve skupa i nas kao projektante veseli, to je ta pomoć u ovim ruralnim krajevima da napokon naši poljoprivrednici imaju gdje obaviti kolinje i rasijecanje. Mi znamo koliko daleko je svim našim poljoprivrednicima udaljena prva najbliža klaonica sa svim dokumentima i certifikatima koje treba. Ako nam je ideja spojiti zelenu i plavu Hrvatsku da naši ljudi prodaju pršute, kulenove na Jadran, za potrebe turizma, koje su velike i znatne, sada se otvara prilika da ljudi ovdje pod kontroliranim uvjetima naprave kolinje i rasijecanje odraslih goveda, junadi, teladi, svinja... Mislim da je to veliki poticaj da naš narod i naša mladost ostane u ovim krajevima, da se nastavi baviti stočarstvom i izuzetno smo radosni što sudjelujemo u ovakvom projektu. (ADF; Foto: D. Fišli)

Skip to content